نحوه انتخاب لوله آبیاری قطره ای

نحوه انتخاب لوله آبیاری قطره ای

انتخاب لوله آبیاری قطره ای : ابتدا باید بدانید که چه نوع لوله ای نیاز دارید. لوله فشار کم برای آبیاری قطره ای می تواند به سه دسته تقسیم شود: لوله های اصلی، لوله های Mircro و لوله های دریپ. قبل از توصیف استفاده از هر نوع لوله، مهم است که ابتدا مقررات اساسی و محدودیت های هر نوع را درک کنیم. عدم پیروی از این قوانین می تواند سیستم آبیاری قطره ای ضعیف را نتیجه دهد.

صرف نظر از نوع لوله مورد نظر برای پروژه شما، دو داده دیگر است که هنگام انتخاب لوله ها مهم هستند: طول اجرا و مقدار کل دبی آب. به عنوان مثال، طول مدتی که طولانی ترین لوله شما دارد چه مقدار است؟ چند صد گالن در ساعت سیستم شما نیاز دارد؟ برای انتخاب لوله مناسب برای پروژه خود، هر دو فاکتور باید همزمان در نظر گرفته شود، اما در این لحظه بیایید به صورت جداگانه به آن ها نگاه کنیم.

نحوه انتخاب لوله آبیاری قطره ای

حداکثر طول اجرای

حداکثر طول اجرا: طولانی ترین طولی است که یک لوله می تواند فشار برابر را حفظ کند. اگر از حداکثر طول اجرا برای اندازه لوله ها تجاوز شود، فشار موجود برای هر قطره چکان یکسان نخواهد شد. این می تواند باعث ایجاد موارد عجیب و غریب شود (به عنوان مثال، شلیک شدن آب از قطره چکان ها، بیرون نیآمدن آب و … )

حداکثر گالن در ساعت (GPH)

هنگام انتخاب اندازه لوله مناسب برای پروژه خود، حداکثر طول اجرای مهم است، اما حداکثر تعداد گالن در ساعت (GPH) که اندازه لوله باید تامین شود نیز باید مورد توجه قرار گیرد. هر سایز لوله تنها می تواند مقدار مشخصی دبی آب را  قبل از اینکه افت فشار زیاد شروع شود از خود عبور دهد. برای پیدا کردن دبی آب جهت آبیاری  که در سیستم شما نیاز دارید، به سادگی می توانید خروجی تمام دستگاه های آبیاری را با هم جمع کنید.

حداکثر طول اجرای و حداکثر گالن در هر ساعت (GPH)

هنگامی که شما هر دو از این عوامل را می دانید، آسان است که اندازه لوله را انتخاب کنید که به بهترین وجه متناسب با نیازهای پروژه شما باشد. به عنوان مثال، پروژه ای را که دارای طول حداکثر ۲۰ فوت و یک جریان  ۶۰GPH است را در نظر بگیرید. چه لوله ای می تواند مورد استفاده قرار گیرد؟ نگاهی به این جدول بیندازید:

Tubing Size Maximum Run Length Maximum GPH Supplied
۱/۴″ ۳۰ feet ۳۰ GPH
۱/۲″ ۲۰۰ feet ۲۰۰ GPH
۳/۴″ ۴۸۰ feet ۴۸۰ GPH 
۱″ ۹۶۰ feet ۹۶۰ GPH

طول اجرا اجازه می دهد تا از تمام اندازه لوله استفاده شود، اما به دلیل این که دبی مورد نیاز ۶۰ گالن بر ساعت می باشد باعث می شود که دیگر از لوله ۱/۴ اینچ نتوان استفاده کرد و حداقل باید از لوله ۱/۲ اینچ استفاده شود. اگر لوله ۱/۴ اینچ (لوله ۶ یا همان لوله ماکارونی یا لوله کولری) برای این سیستم استفاده شود، سیستم آبیاری به درستی کار نخواهد کرد.

توجه: اگر فکر میکنید ممکن است بخواهید سیستم خود را در آینده گسترش دهید، بهتر است از یک لوله بزرگتر از طول اجرا استفاده کنید تا بتوانید به سیستم  آبیاری در آینده اضافه کنید.

*جهت مطالعه کاملتر این مقاله لطفا به این لینک مراجعه نمایید.

در صورت هرگونه مشکل لطفا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید:

۰۲۱-۲۲۳۰۲۹۲۴

۰۹۱۲۲۲۱۴۰۷۴

و یا به شماره تلگرام و واتس آپ زیر پیغام بدهید، کارشناسان ما با شما در اسرع وقت تماس می گیرند.

اسمارت باش تلگرام و واتس آپ

۰۹۰۳۳۳۰۳۳۴۰

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *